• Webster Middle School Staff

    Administration

    Location

    Extension

    Email

    Michael T. Zajac, Principal Main Office Ext. 1103
    Anthony Kaczynski, Assistant Principal Main Office Ext. 1102
    Liane Jalette, Dean of Students Main Office Ext. 1105
    Christina Radlo, Administrative Assistant Main Office Ext. 1100
    Stacey Tucker, School Year Administrative Assistant Main Office Ext. 1101
           

    Student Services

         
    Korinna Olson, Guidance Counselor A-14 Ext. 1110
    Erin Canty, Adjustment Counselor A-12 Ext. 1108
    Christine Desjardin A-15 Ext. 111
    Stacey Canfield, Social Worker A-13 Ext. 1109
    Danielle Jalbert, Nurse Nurse's Office Ext. 1106
           

    Grade 5

         
    Laura Anacone 3-2 Ext. 2302
    Monica Brennan 3-10 Ext. 2310
    Hilary Sturgis 3-4 Ext. 2304
    Patty Cormier 3-5 Ext. 2305
    Amy Pinto 3-7 Ext. 2307
    Lisa Wilmot 3-8 Ext. 2308
           

    Grade 6

         
    Jessica Roche 4-5 Ext. 2405
    Andrea Fitton 4-2 Ext. 2402
    Lynn Gingras     4-4 Ext. 2404
    Taryne Meade 4-7 Ext. 2607
    Linda Millet 4-9 Ext. 2409
    Bridget Foster 4-3 Ext. 2403
           

    Team Antarctica (Grade 7)

         
    Dan Bengston (ELA) 5-9 Ext. 2509
    Russ Holden (Science) 5-5 Ext. 2505
    Steven Menard (Social Studies) 5-7 Ext. 2507
    Patrick O'Connor (Math) 5-4 Ext. 2504
           

    Team USA (Grades 7-8)

         
    Jeff Allen (Social Studies) 6-2 Ext. 2602
    Samantha Beaudette (Math) 5-2 Ext. 2502
    Jon Dyson (ELA) 6-4 Ext. 2604
    Julie O'Connor (Science) 5-3 Ext. 2503
           

    Grade 8

         
    Laurie Foley (Science) 6-3 Ext. 2603
    Dan Kelly (ELA) 6-9 Ext. 2609
    Rob Sharma (Social Studies) 6-7 Ext. 2607
    Jon Way (Math) 6-5 Ext. 2605
           

    Unified Arts

         
    Megan Lazaroski, Physical Education & Wellness 4-10 Ext. 2410
    Penny Barrell, Physical Education & Wellness Gym G-1 Ext. 1121
    Brandon Stand, Physical Education & Wellness 6-10 Ext. 2610
    Denise Portrais, Art Education S-3 Ext. 2703
    Bari Baggett, Instrumental Music/Chorus S-4 Ext. 2704
    Glen Wright, General Music S-1 Ext. 2701
    Elias Nasis, Instructional Technology S-8 Ext. 2708
    Amy Mehlmann, Librarian & Media Specialist M-1 Ext. 1124
    Deborah Deauseault, Design & Engineering 4-1 Ext. 2401
    Kate Berti, Design, Engineering & Forensics S-7 Ext. 2707
    Jennifer Dorsch, Design, Engineering & Foresics 3-11 Ext. 2708
           

    Instructional Specialists

         
    Mauritha Sidebottom, Grade 5 3-9 Ext. 2309
    Donna Conover, Grades 5-6 4-1 Ext. 2401
    Susan Plasse 4-8 Ext. 2408
    Sarah Reardon, Grade 7  5-13 Ext. 2513
    Marijean Acari, Grade 8 6-13 Ext. 2613
    George Newton, Grades 7-8 5-1 Ext. 1117